W czasach epidemii zaistniała konieczność prowadzenia niektórych usług zdalnie – przez telefon lub za pośrednictwem internetu. Wśród tych usług znalazły się również konsultacje psychologiczne oraz psychoterapia.

Zdalnie czyli jak?

W przypadku pomocy psychologicznej jest to rozmowa telefoniczna, do której wystarczy po prostu telefon lub wideorozmowa za pośrednictwem kamery internetowej. Korzystając z drugiej opcji, używa się zwykle aplikacji takich jak: Skype (bezpłatny), Zoom lub innych podobnych. Uruchamiamy ją na laptopie lub komputerze z podłączoną kamerą (laptop zazwyczaj ma ją już wbudowaną) i słuchawkami z mikrofonem lub  mikrofonem i głośnikiem. W ostateczności do wideorozmowy można użyć również telefonu komórkowego, który posiada funkcję kamery i ma połączenie z internetem, jednak jest to opcja zdecydowanie mniej wygodna. 

Dla kogo?

Zdalna pomoc psychologiczna polecana jest dla osób w kryzysie, doznających trudności życiowych czy emocjonalnych, które uznały same, że potrzebują pomocy psychologicznej lub skierowanych do psychologa przez innych specjalistów. Osoby, które chodziły już na psychoterapię, warto, by kontynuowały proces psychoterapeutyczny, korzystając z możliwości zdalnych w przypadku braku tradycyjnej opcji.

Niestety drogą zdalną nie wykonuje się typowych badań psychologicznych, np. badań funkcji poznawczych, w których wymagany jest kontakt bezpośredni pacjenta z psychologiem.

Jak się przygotować?

Warto przystosować warunki tak, by jak najbardziej przypominały spotkania w gabinecie. Co to oznacza?

  •  Znajdź pomieszczenie, gdzie będziesz mógł zamknąć drzwi, będziesz sam i gdzie będzie cicho.
  • Zadbaj, by ci nikt nie przeszkadzał. Warto zatroszczyć się o to, by ktoś zajął się dzieckiem, a rodzinę uprzedzić, by nie wchodziła do pomieszczenia, w którym będziesz.
  • Wyłącz radio, telewizor, muzykę itp. Jeśli masz wideorozmowę na komputerze, wycisz również telefon.
  • Warto, by łącze internetowe zapewniło nieprzerywane połączenie, jeśli to spotkanie online lub by telefon miał zasięg, jeśli to rozmowa telefoniczna.
  • W czasie rozmowy telefonicznej – skup się tylko na niej, nie wykonuj w tym czasie innych zajęć, nie spożywaj posiłku, nie rozmawiaj z domownikami. Nie jest to podyktowane jedynie zasadami dobrego wychowania, ale korzyścią z rozmowy, jaką możesz uzyskać, będąc skupionym lub stracić, kiedy będziesz się rozpraszać. Podobnie jak na wizycie w gabinecie, również nie wykonujesz innych czynności.

Korzyści

Decydując się na zdalną pomoc psychologiczną:

  • Oszczędzasz czas i koszty dojazdu. Korzystając ze zdalnej konsultacji, nie musisz docierać (czasem wiele kilometrów) do poradni czy gabinetu, bo pozostajesz u siebie w domu.
  • Osoby wycofane, które zmagają się z lękami przed kontaktami społecznymi i nie są gotowe do kontaktu na żywo, mogą czuć mniejsze skrępowanie w trakcie spotkania online.
  • „Wizyta” online daje możliwości osobom przeziębionym lub w trakcie infekcji, które mimo to czują się na siłach lub osobom z innymi ograniczeniami np. z poruszaniem się. Mogą one skorzystać z pomocy psychologicznej, podczas gdy dotarcie do gabinetu nie byłoby możliwe.
  • Jest to również szansa dla osób, które mają potrzebę zwiększonej dyskrecji i nie chcą być widziane przez postronne osoby.
  • Kontakt zdalny ze specjalistą może być pomocny w przezwyciężaniu trudnych początkowych emocji, jak wstyd czy lęk.
  • Okazuje się też, że internet pozwala na większą elastyczność umówienia dogodnego terminu czy godziny spotkania.

Utrudnienia

Podczas rozmowy online na pacjencie spoczywa o wiele więcej odpowiedzialności za jakość warunków rozmowy niż w przypadku wizyty w gabinecie. Fakt, że podczas tej rozmowy pacjent znajduje się w swoim domu, może czasem nastręczać utrudnień. Czasami trudno pacjentom znaleźć cichy kąt, kiedy rodzina jest w mieszkaniu.

  • domownicy nie są uprzedzeni o tym, że masz konsultację/ psychoterapię i kiedy nie respektują prośby, by ci nie przeszkadzać,
  • swoim zachowaniem sam przyczyniasz się do przerwania lub zaburzenia przebiegu rozmowy, np. odbierasz inny telefon, idziesz otworzyć drzwi listonoszowi, rozpraszasz się wykonując inne czynności itp.,
  • zrywa się połączenie internetowe lub zasięg telefonu i rozmowa zostaje przerwana,
  • w przypadku niespodziewanych hałasów, np. gdy zza ściany krzyczą dzieci lub sąsiad uruchamia wiertarkę.

Dbając o najwyższą jakość spotkania online z psychologiem lub psychoterapeutą przed rozmową warto w miarę możliwości zawczasu wyeliminować niepożądane przeszkody. Jeśli mimo to jednak coś nas zaskoczy, nie zapominajmy – po obu stronach – o zasadach dobrego wychowania, cierpliwości i wyrozumiałości.

Zapisy telefoniczne

W celu skorzystania ze zdalnej pomocy psychologicznej (jak i tradycyjnej w gabinecie) prosimy rejestrować się w Poradni Zdrowia Psychicznego Diamed w Gnieźnie pod nr telefonu 794 055 600 lub  61 425 04 55. Uwaga: do psychologa wymagane jest skierowanie.

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku: 07:00–21:00
sobota:  08:00–16:00

Zapraszamy!