ZDROWIE PSYCHICZNE

Zdrowie psychiczne, nazywane również dobrostanem lub równowagą psychiczną jest podstawą prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ma ścisły związek nie tylko z naszym samopoczuciem czy emocjami, ale także ze zdrowiem fizycznym. Dzięki niemu człowiek może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, jest zdolny do produktywnej pracy, realizuje swoje potrzeby, a ponadto radzi sobie z różnymi sytuacjami. Często ludzie skupiają się przede wszystkim na zdrowiu fizycznym, zapominając, że nie tylko ono zapewnia nam pełne zdrowie.

Na początek przytoczymy trochę statystyk. Jak pokazuje raport Kancelarii Senatu  Zdrowie psychiczne w Unii Europejskiej z 2019 roku, każdego roku u 164,8  milionów mieszkańców UE stwierdza się zaburzenia zdrowia psychicznego. Co  więcej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wykazała w tym samym roku, że  aż 264 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu depresji. Jak widać są to  ogromne liczby, co utwierdza nas tylko w przekonaniu o istotności dbania o  zdrowie psychiczne.

Istnieje kilka podstawowych czynników dzięki którym możemy poprawić naszą  kondycję psychiczną:

  • Aktywność fizyczna
  • Wpływa w pozytywny sposób na naszą odporność, układ krążenia i oddechowy.  Co więcej poprawia naszą koncentrację, sprawność intelektualną, jakość snu.  Sport ma realny wpływ na obniżanie poziomu stresu, napięcia czy objawów  depresji.

  • Sen
  • Odpowiednia ilość snu pozwala zregenerować nasz organizm i psychikę.  Powinniśmy chodzić spać codziennie o podobnej porze, w temperaturze 18- 19°C, dlatego warto przed snem wywietrzyć sypialnie zwłaszcza w okresie  grzewczym.

  • Dieta
  • Dieta bogata w witaminy i minerały jest podstawą prawidłowego  funkcjonowania ludzkiego organizmu. Powinniśmy dbać o odpowiednią ilość  warzyw, owoców oraz kalorii. Ograniczenie węglowodanów pomoże zniwelować  uczucie zmęczenia i ospałości.

  • Kontakty międzyludzkie
  • Warto otaczać się ludźmi, którzy wpływają na nas w pozytywny sposób. Nie  powinniśmy skupiać się na dołujących, złych momentach, jakie przeżyliśmy;  optymistyczne podejście do życia pozwoli nam się rozwijać oraz skupiać na  rzeczach ważnych. Każdy z nas ma swoją wartość, którą należy znać i  pielęgnować. To wszystko wpłynie pozytywnie na jakość życia oraz pewność  siebie.

  • Hobby
  • Warto znaleźć pasję lub po prostu coś co lubi się robić. Dzięki temu nasza głowa  może odpocząć i skupić się na czerpaniu przyjemności z wykonywanej czynności.

Istnieją także czynniki negatywnie wpływające na nasze zdrowie psychiczne.  Część z nich może wydawać się błaha, ponieważ wielu z nas nie zdaje sobie  sprawy jak duże znaczenie mogą mieć codzienne nawyki czy otoczenie. Bałagan  w domu, duża ilość obowiązków domowych i wiele innych, mogą przyczyniać się  do obniżenia nastroju czy nerwowości. Ponadto ilość i jakość pracy może nas  przytłaczać, dlatego powinniśmy pamiętać, że życie nie opiera się tylko na niej.  Odpoczynek, kontakty z rodziną i przyjaciółmi dają nam siłę do prawidłowego  funkcjonowania na co dzień, więc nie wolno ich pomijać. To one pozwalają nam  zdystansować się od problemów oraz korzystać z życia.