Psychoterapia

W poradniach Diamed oferujemy Państwu usługi psychoterapeutów. 

Wizyty mogą odbywać się w poradni oraz online (za pomocą komunikatorów online)

W naszej ofercie posiadamy psychoterapię:

  • indywidualną
  • rodzinną
  • par
  • grupową

Psychoterapia odbywać się może w ramach kontraktu z NFZ, jak również prywatnie.

Zadzwoń na rejestrację i dowiedz się więcej – numery poszczególnych poradni na Stronie Głównej.

Nasza praca terapeutyczna podlega systematycznej superwizji.

Psychoterapia czyli leczenie rozmową – jak to w ogóle jest możliwe ?

Psychoterapia jest specyficznym rodzajem rozmowy terapeutycznej, która odbywa się między psychoterapeutą a klientem, a która polega na zrozumieniu problemu i znalezieniu dla niego rozwiązania. Rozwiązanie i wyjaśnienie  poszukiwane jest w “w świecie pacjenta” – czyli zakładamy, że każdy “właściciel problemu” zna jego budowę, strukturę i klucz do wyjścia z labiryntu jaki ma w głowie. Psychoterapeuta ma za zadanie pomóc pacjentowi opisać ten problem i znaleźć dla niego wyjaśnienia, pomóc pacjentowi wygenerować nowe rozwiązania, zobaczyć ten problem od innej strony, odnaleźć jego znaczenie w życiu pacjenta. Trzeba pamiętać, że psychoterapia to rozmowa inna niż ze znajomymi na spotkaniu, bo taka rozmowa ze znajomymi  to raczej forma wsparcia (znajomi przyjmują Twoją stronę, współczują, widzą, że Ci ciężko – to też pomaga ale to grupa wsparcia a nie terapia). Terapia to proces czyli mijający czas i nadchodzące zmiany i nowe rozumienie sytuacji, nowe działania w efekcie zmiany myślenia u pacjenta. Zmiana która następuje w efekcie procesu psychoterapii zachodzi w sposobie myślenia pacjenta, to on sam znajduje rozwiązanie problemu podczas tej rozmowy. Oznacza to,  że psychoterapeuta nie daje rad, nie podpowiada jak to zrobić, żeby było lepiej , nie przygotowuje rozwiązań i nie jest wszechwiedzący – pyta, podsumowuje wypowiedzi, wskazuje inne możliwości ale ich nie narzuca. Psychoterapeuta szanuje wewnętrzny świat myśli i uczuć swojego klienta i niczego w nim nie zmienia. Rozmowa terapeutyczna pomaga klientowi zrozumieć siebie lepiej. Różne szkoły psychoterapii korzystają z innych technik pracy w czasie tej rozmowy, inaczej też rozumieją istotę powstawania problemu  – stąd mamy kilka nazw szkół psychoterapeutycznych np. psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia systemowa i rodzinna, poznawczo – behawioralna, ericksonowska, humanistyczna, oraz inne. Każda psychoterapia jest procesem który trwa. Umawiając się na pierwsze spotkanie musisz wiedzieć, że tych spotkań powinno być co najmniej dziesięć, a niekiedy dużo więcej. 

Przebieg terapii : 

  • na początku klient i terapeuta pracują nad  dokonaniem opisu problemu i ustaleniem celu terapii, 

  • następnie dochodzi do omówienia kontraktu – czyli opisania realizowanego celu, zaplanowania ilości spotkań, określenia ceny spotkań, czasu ich trwania i zasad przekładania spotkań,

  • po zakończeniu ustalonego wyżej etapu dokonuje się podsumowania dotychczasowej pracy i dalszych ustaleń jeśli to jest wymagane, niekiedy w tej fazie zaczyna się pracę nad innym celem jaki wyłonił się w trakcie wykonanej pracy terapeutycznej.

Jeżeli w trakcie terapii np po czwartym spotkaniu nie czujesz poprawy, czujesz złość, zmęczenie, zniechęcenie w trakcie kolejnych spotkań – to tym bardzie powiedz o tym swojemu psychoterapeucie, często są to mechanizmy obronne które dochodzą do głosu, żeby bronić się przed zmianą. Badania mówią, że ludzie obawiają się zmian, nawet jeśli miałaby to być zmiana na lepsze, to co znajome jest bezpieczne nawet jeśli “uwiera”.

Jeżeli zatem po przeczytaniu tych informacji chcesz żyć wygodniej a czujesz, że coś Ci w tym przeszkadza  – zadzwoń i umów się na wizytę. 

Pierwsza konsultacja jest spotkaniem, na którym ustala się czy potrzebujesz terapii.  

Zapraszamy do Diamedu – zadzwoń, napisz maila, wyślij sms – pracownik rejestracji oddzwoni i zaproponuje termin wizyty.

Numery kontaktowe do poszczególnych poradni na stronie głównej.